Archive for Miesiąc: Styczeń 2017

O naszej wyprawie na Ino-online

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą relacją z naszego trzymiesięcznego pobytu na Kubie

http://ino.online/n.php?wiadomosc=26708&nr=1 /a>

Kubańska wiza dla Polaków

Zdjęcie 1. Tablica informacyjna w jednym z urzędów migracyjnych na Kubie. (Fot. Sylwia Pankowska)

 

Ubieganie się Polaków o kubańską wizę turystyczną teraz nie stanowi żadnego problemu. To kwestia formalna, którą należy załatwić w odpowiednim czasie przed zaplanowaną podrożą. Wiza już NIE jest wydawana w ambasadzie Kuby, przy ulicy Domaniewskiej 34a w Warszawie. Dostępna jest WYŁĄCZNIE w wyznaczonych biurach podróży po przedłożeniu wymienionych dokumentów:

  • aktualny paszport (lub jego kopia)
  • opłata około 120 – 140 zł

Dodatkowo, aby bez żadnego problemu wjechać na wyspę  należy posiadać:

  • rezerwację co najmniej jednej nocy w hotelu lub kwaterze prywatnej (tzw. casa particular)
  • bilet lotniczy w dwie strony

UWAGA! O ile ubezpieczenie medyczne nie jest wymagane przy ubieganiu się o wizę, to jest niezbędne podczas pobytu na Kubie. Warto mieć ze sobą kilka kopii wyżej wymienionych dokumentów podczas całej podróży.

Przy zakupie biletów lotniczych warto zorientować się, czy wspomniana Karta Turystyczna nie jest zawarta już w cenie biletu. Niektóre linie lotnicze, takie jak Air Canada, oferują ją w pakiecie.

Wiza udzielana jest na 30 dni z możliwością jej dwukrotnego przedłużenia na terytorium Kuby. Maksymalny czas pobytu obywatela polski na wyspie wynosi 90 dni.

Jak przedłużyć wizę?

Formalności załatwia się we właściwych urzędach imigracyjnych tzw. Inmigración y Extranjeria w każdej miejscowości Kuby. Przed udaniem się do urzędu należy zakupić znaczki opłaty skarbowej (zob. zdjęcie 2.) na kwotę 25 CUC w jednym z oddziałów Banco de Credito y Comercio, a następnie przygotować odpowiednie dokumenty:

  • potwierdzenie opłaconego zakwaterowania
  • paszport do wglądu wraz z wizą
  • bilet lotniczy
  • ubezpieczenie


znaczki skarbowe

 

 

 

 

 

Zdjęcie 2. Znaczki opłaty skarbowej za przedłużenie wizy turystycznej (Fot. Sylwia Pankowska)

 

Wiza przedłużana jest tego samego dnia. Pamiętajcie też o odpowiednim stroju. Japonki oraz krótkie spodenki nie są dozwolone 😉

 

Prawo “suchej stopy, mokrej stopy”

W ostatnim czasie w Internecie wrze po decyzji Baracka Obamy odnośnie odwołania prawa  “suchej stopy, mokrej stopy”, które przysługiwało Kubańczykom od 1995 roku. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zjawisku.

Rok 1966, okres zimnej wojny. Lyndon B. Johnson podpisuje dokument dotyczący kubańskich imigrantów, zwany Cuban Adjustment Act, CAA (hiszp. Ley de Ajuste Cubano). Chciano w ten sposób ustabilizować prawo ochrony domniemanych imigrantów z Kuby, którzy przybywali do Stanów Zjednoczonych z chęcią ubiegania się o kartę stałego pobytu. W 1995 poszerzono to prawo o zasadę “suchej stopy, mokrej stopy”. Polegała ona na przyznawaniu Kubańczykom, którzy postawili stopę na terytorium Stanów Zjednoczonych (pies secos) prawa do pobytu w USA, a  odsyłaniu do kraju tych wyspiarzy, którzy zostali przechwyceni na morzu przez amerykańską Straż Wybrzeża (pies mojados). Kubańczyk przekraczając w nielegalny sposób granicę kraju, np. drogą morską przez Cieśninę Florydzką, dzieląca Florydę od Kuby, otrzymywał schronienie w Stanach Zjednoczonych, w tym miał również prawo do ubiegania się o Zieloną Kartę.

12 stycznia 2017 Barak Obama uchylił prawo “suchej stopy, mokrej stopy” przez co każdy Kubańczyk chcący wjechać na terytorium USA musi od tego czasu posiadać wizę. Co zatem z la Ley de Ajuste Cubano? Jak na razie dokument pozostaje ważny, więc każdy Kubańczyk, który legalnie wjedzie do USA, może ubiegać się o kartę stałego pobytu w czasie określonym przez amerykańskie prawo.

Zniesienie prawa “suchej stopy, mokrej stopy” być może położy kres zjawisku zwanym BALSEROS, czyli nielegalnej migracji Kubańczyków drogą morską, którzy przemieszczają się do USA na tratwach (często zrobionych przez nich samych), łódkach itp. Nazwa “Balsero” pochodzi od słowa balsa, z hiszp. tratwa.

Wróciłyśmy do Polski!

Po ponad 50 godzinach podróży powrotnej jesteśmy z powrotem w Polsce. To były cudowne i inspirujące trzy miesiące na kubańskiej wyspie. Wróciłyśmy z mnóstwem energii, ogromem materiałów oraz niespodzianek dla wszystkich miłośników kultury kubańskiej.

Zapraszamy do polubienia naszego fanpage’a, dzięki któremu będziecie na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

https://www.facebook.com/elsuenodecubapl/