Fidel Alejandro Castro Ruz 1926-2016

Podczas naszej trzymiesięcznej podróży po Kubie uczestniczyłyśmy w bardzo smutnym dla całego narodu kubańskiego wydarzeniu, tj. śmierci Fidela Castro, człowieka, który zmienił bieg historii Kuby, stając się jednocześnie jedną z najbardziej wpływowych osób w Ameryce Łacińskiej dwudziestego wieku. Oczy całego świata zwróciły się ku największej wyspie Antyli.

25 listopada o godzinie 22.29 Raul Castro* poinformował naród kubański o śmierci byłego Prezydenta, ogłaszając tym samym dziewięciodniową żałobę narodową. Następnego dnia, tj. w sobotę 26 listopada, ciało Fidela zostało skremowane.  Ulice Kuby ucichły, zakazano głośnego słuchania muzyki, zamknięto szkoły muzyczne, wycofano ze sprzedaży alkohol. W poniedziałek, 28 listopada, Plac Rewolucji w Hawanie zamienił się w miejsce oddawania hołdu zmarłemu Fidelowi Castro. Osoby pragnące dostać się do Memorial José Martí wyczekiwały w wielokilometrowych (dosłownie!) kolejkach, aby móc pożegnać byłego Prezydenta. Oficjalne kondolencje złożyli również przedstawiciele państw: Nicolas Maduro (prezydent Wenezueli), Evo Morales (prezydent Boliwii), Daniel Ortega (prezydent Nikaragui), Rafael Correa (prezydent Ekwadoru),  Enrique Peña Nieto (prezydent Meksyku) oraz wielu innych. W zgromadzeniu wzięli udział również przywódcy afrykańskich państw, którzy wspominali o roli, zasługach i zaangażowaniu socjalistycznej Kuby w konfliktach w Afryce.

Dnia 30 listopada wyruszył orszak żałobny w stronę Santiago de Cuba, przemierzając większość prowincji. 3 grudnia w sobotę, karawana z prochami Fidela dotarła na miejsce. Również mieszkańcy Oriente mieli okazję oddać hołd Comandante en jefe na Placu Rewolucji im. Antonio Maceo w stolicy prowincji.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w niedzielę w godzinach porannych na cmentarzu Santa Ifigenia. Uroczystość ta miała charakter prywatny i rodzinny. Dziennikarze oraz zgromadzeni niedaleko cmentarza Kubańczycy nie mieli możliwości wstępu na jego teren. Na drodze prowadzącej na cmentarz pojawiło się mnóstwo ludzi, którzy chcieli pożegnać lidera kubańskiej rewolucji. Obecni reporterzy z całego świata nie tylko zatrzymywali chwile w obiektywach, ale również rejestrowali wypowiedzi zgromadzonego narodu kubańskiego, który swoim doświadczeniem oraz odczuciami pragnął podzielić się ze wszystkimi zainteresowanymi. Zewsząd słychać było historie oraz wspominki Kubańczyków ze spotkań z Fidelem, a także opowieści o wpływie rewolucji kubańskiej na ich życie. Miejsce przy cmentarzu Santa Ifigenia przepełnione było zdjęciami przywódcy trzymanymi przez Kubańczyków,  flagami kubańskimi powiewającymi na wietrze, planszami z pożegnalnymi hasłami, a także osobami opłakującymi jego odejście.

Bez względu na to, jaki ma się stosunek do osoby Fidela Castro, nie da się ukryć, że należy do postaci, które wywarły ogromny wpływ nie tylko na historię swojego państwa, ale również całego świata. To człowiek, który długością rządzenia państwem dorównał kadencjom około dziesięciu prezydentom USA.

Fidel Alejandro Castro Ruz urodził się 13 sierpnia 1926 w Biranie, niewielkiej miejscowości we wchodniej części Kuby. Uczęszczał tam do szkoły podstawowej, a nastepnie do jezuickiej szkoły Dolores w Santiago de Cuba. We wrześniu 1945 rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Hawanie. Był osobą bardzo kreatywną i pomysłową. Świadczy o tym chociażby list wysłany do prezydenta Stanów Zdjednoczonych, Franklina Delano Roosevelta, z prośbą o przesłanie dwunastoleniemu wówczas Fidelowi, dziesięciodolarowego amerykańskiego banknotu:

My good friend Roosvelt (…) I am twelve years old. I am a boy but I think very much but I do not think that I am writing to the President of the United States. If you like, give me a ten dollars bill green american, in the letter, because never, I have not seen a ten dollars bill green american and I would like to have one of them.”

Był też człowiekiem odważnym.  W 1953 roku dowodził grupą rewolucjonistów podczas ataktu na koszary wojskowe Moncada w Santiago de Cuba. Aresztowany, wygłosił przemówienie we własnej obronie, zakończone słynnym zdaniem: “Historia mnie uniewinni”. Zostal zesłany do więzienia na Wyspie Młodości. Na mocy amnestii szybko opuścił jego mury, po czym dalej walczył przeciwko dyktaturze Batisty. 1 stycznia 1959, po walkach partyzanckich w górach Sierra Maestra, powołano rząd socjalistyczny, w którym Fidel Castro mianował się premierem. Sześć lat później utworzono Partię Komunistyczną Kuby. Fidel Castro objął stanowisko pierwszego sekretarza. W latach 1976-2008 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Państwa Republiki Kuby. Dopiero zły stan zdrowia zmusił go do oddania władzy swojemu bratu, Raulowi.

 

 

*Oryginalny tekst:Querido pueblo de Cuba, con profundo dolor comparezco para informarle a nuestro pueblo, a los amigos de nuestra América y del mundo que hoy 25 de noviembre del 2016, a las 10.29 horas de la noche, falleció el comandante en jefe de la revolución cubana” (Raul Castro ogłasza śmierć byłego prezydenta w kubańskiej telewizji).

 

Video upamiętniające dziewięciodniową żałobę po śmierci Fidela Castro…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *