Pieniądze na Kubie

 

Podczas podróży po Kubie ogromnym ułatwieniem jest poznanie szczegółów funkcjonowania tamtejszego systemu walutowego. Na samym wstępie należy zaznaczyć, że Kuba jest jedynym krajem, w którym istnieje podwójna waluta. Oznacza to, że mieszkańcy Kuby i odwiedzający ją turyści, mogą płacić zarówno w peso nacional (CUP), jak i w peso convertible (CUC). Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu zjawisku.

Pierwszą cechą kubańskich pieniędzy jest to, że nie funkcjonują one w międzynarodowym obrocie walutowym, co oznacza, że jedynie na terenie Kuby istnieje możliwość ich wymiany oraz posługiwania się nimi. Pierwszym krokiem po przyjeździe na wyspę powinna być zatem wizyta w kantorze (CADECA, Casa de Cambio). Aby otrzymać peso convertible należy wcześniej wyposażyć się w jedną z następujących walut: euro, dolar amerykański, dolar kanadyjski, funt brytyjski, frank szwajcarski, peso meksykańskie czy jen japoński. Polskiego złotego niestety na tej liście nie ma.

W 1994 roku wprowadzona została waluta peso convertible (CUC). W peso nacional (CUP) wypłacono np. wynagrodzenia oraz emerytury, natomiast peso convertible (CUC) miało zastąpić dolara amerykańskiego, który w 2004 roku został całkowicie wycofany z obiegu na Kubie. Od tego momentu na wyspie zaczęto używać CUC i o 25 razy słabszego od niego CUP. W 2013 roku Raul Castro ogłosił wprowadzenie ujednolicenia waluty. Zgodnie z jego wypowiedzią*, w wybranych i oznaczonych miejscach, można dokonywać zakupów, realizując płatności w jednej bądź drugiej walucie zgodnie z ich kursem.

Obecnie mówi się, że “CUC jest walutą tylko dla turystów”. Przyjrzyjmy się zatem temu stwierdzeniu. To prawda, że turysta głównie posługuje się peso convertible (płaci nimi za transport międzymiastowy, za hotele lub kwatery prywatne), ale nie oznacza to, że nie może płacić za produkty czy niekóre usługi w peso nacional. Poza tym, Kubańczycy również posługują się obiema walutami w codziennym życiu. Z własnego doświadczenia wiemy, iż najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zarówno CUC, jak i CUP. Ważne jest to, że aby otrzymać peso nacional, najpierw należy wybraną walutę zamienić na peso convertible, a następnie daną kwotę na moneda nacional. W ten sposób będziecie mogli płacić obiema walutami wymiennie w zależności od miejsca, usługi i podanych cen. Pamiętajcie, że przelicznik walutowy nie zawsze jest taki sam. Kubańczycy ustalają go często na poziomie 1:24 lub 1:23, zamiast 1:25 (tak, jak jest to określone w kantorze), co oznacza, że niejednokrotnie płacąc jedynie w peso convertible możemy na tym stracić

W niektórych miejscach, jak na przykład w naszej ulubionej cukierni w Hawanie, widnieją tablice informujące o możliwości płacenia w obu walutach wraz z ich pełnym przelicznikiem, co ułatwia posługiwanie się nimi. Jeżeli brakuje Wam do zapłacenia pełnej kwoty w jednej walucie, możliwe jest dopłacenie w tej drugiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*”El CUC al igual que el CUP son monedas cubanas emitidas por el Banco Central de Cuba y mantendrán su total respaldo. Experimentalmente en lugares seleccionados se podrán efectuar pagos en efectivo en CUP por el equivalente calculado a la tasa de cambio de CADECA de 25 CUP por 1 CUC” (Raul Castro).

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *