Transport na Kubie

Wybierasz się na Kubę? Warto dowiedzieć się nieco więcej o środkach transportu, jakimi możesz się poruszać w miastach na Kubie i poznać ich ceny.

Habana Bus Tour – 10 CUC

Dla wszystkich, którzy chcą pozwiedzać Hawanę, wspomagając się o opcję hop-on, hop-off tour, co oznacza, że możesz zwiedzać miasto i na danym przystanku wysiąść, aby zrobić kilka zdjęć, a później wsiąść do kolejnego (tak oznaczonego) autobusu i kontynuować zwiedzanie. Cena biletu umożliwia korzystanie z tego środka transportu od 9:00 do 19:00 danego dnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taxi z/na lotnisko od 15 CUC

Tym środkiem transportu zazwyczaj zaczynasz i kończysz swoją przygodę na Kubie. Ceny podawane przez taksówkarzy po usłyszeniu słowa “airport/aeropuerto” są bardzo wysokie. Opłata za transport z centrum Hawany na lotnisko Jose Marti’ego oscyluje pomiędzy 20 CUC-30 CUC. Warto jednak przed wyjazdem na wyspę skontaktować się z kimś, kto mógłby Cię odebrać z lotniska i ustalić o wiele niższą cenę niż te, które podawane są przy terminalu lotniczym. 15 CUC to bardzo dobra cena i tyle zazwyczaj płacimy będąc w Hawanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lanchita do Regla i Casablanca za 0,10 CUP

To dwie dzielnice Hawany, które od Habana Vieja oddzielone są wodą zatoki Hawańskiej. Oczywiście do Regla i Casablanca można dostać się lądowymi środkami transportu, przejeżdżając przez słynny tunel w Hawanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Camiones za 5 CUP

To ciężarówki, które są przeznaczone do przewożenia ludzi, głównie z centrum miasta na jego obrzeża. Cena uzależniona jest od długości trasy. W większości przypadków jest to 5 CUP. My używałyśmy tego środka transportu, żeby dostać się z Santiago de Cuba do el Cobre i zapłaciłyśmy po 10 CUP od osoby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taxi moto od 10 CUP

Kierowca takiego moto ma zazwyczaj o jeden kask więcej, aby podwozić za drobną opłatą osoby do wyznaczonych miejsc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taxi oficial za CUC

To jedna z najdroższych opcji poruszania się po mieście. Oprócz komfortu (takie auta mają klimatyzację) docierasz bezpośrednio w dane miejsce, bez potrzeby dzielenia taksówki z innymi osobami, tak jak to się odbywa w przypadku taxi almendrones.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CocoTaxi od 2 CUC

To bardzo  ciekawa opcja podróży po mieście. Warto jednak wcześniej ustalić trasę i koszt podróży, gdyż taksówkarze potrafią czasem zaskoczyć ceną…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taxi almendrones od 5 CUP

Jeśli już znasz choć trochę Hawanę, świetną opcją poruszania się po mieście jest właśnie ten środek transportu. Cena uzależniona jest od długości trasy. Jeżeli trasa jest naprawdę krótka za przejazd zapłacisz zaledwie 5 CUP. Na drugą stronę Hawany możesz przejechać za maksymalnie 20 CUP. Takie taksówki poruszają się po wyznaczonych trasach, więc musisz wiedzieć skąd taką taksówkę wziąć i dokąd dokładnie chcesz dotrzeć. Warto również przed wejściem do taksówki narzucić cenę, np. “Voy a Coppelia, son 10 pesos, no?” Wtedy taksówkarz będzie wiedział, że masz ze sobą peso nacional i orientujesz się w aktualnych cenach, co uniknie znacznych podwyżek kosztów przejazdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autobus Viazul za CUC

To środek transportu do poruszania się miedzy miastami oraz między prowincjami Kuby. Za bilet płaci się w CUC. Nie jest prawdą, że przeznaczony jest WYŁĄCZNIE dla turystów. Jest przeznaczony dla WSZYSTKICH, którzy są w stanie zapłacić kwotę w CUC za bilet bez względu, czy jest Kubańczykiem czy obcokrajowcem. Możesz wcześniej zaplanować podróż po Kubie, gdyż Viazul posiada własną stronę internetową, na której po utworzeniu profilu możesz zakupić potrzebne bilety i wraz z wydrukowanym potwierdzeniem, paszportem oraz przybyciem na dany dworzec Viazul jedną godzinę wcześniej od Twojej planowanej podróży dotrzesz do celu w bardzo mroźnych warunkach 😉 Polecamy zabrać okrycie do autobusu, gdyż klimatyzacja działa silnie 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bici rent w CUC

Są specjalne biura, gdzie można wynająć rower na godziny i zwiedzać. Warto też zapytać właściciela mieszkania, w którym się zatrzymałeś, czy przypadkiem nie ma do wynajęcia rowerów. Może zdarzyć się, że sąsiad jego znajomego czy znajomy sąsiada ma taki na wypożyczenie 🙂 Cena w biurach oscyluje w granicach 10 CUC. Nieoficjalną drogą można wypożyczyć jednoślad już za 4 CUC.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Guagua (autobus) za 0,40 CUP

To najpopularniejszy środek transportu w Hawanie. Oznaczony zazwyczaj literką P. Jadąc na Playas del Este, plaże oddalone kilkanaście kilometrów od Hawany, używałyśmy właśnie guagua. Muzyka i ścisk gwarantowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwróć uwagę w jakich walutach podawane są powyższe ceny.

CUC to peso convertible – 1 EURO to 1,09 CUC (źródło: Banco Central de Cuba (BCC) 27.04.2017)

CUP to peso nacional – 1 CUC to 24 CUP

 

Tekst: Magdalena Woźnikiewicz

Zdjęcia: Sylwia Pankowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *