Kubański tytoń

Cygara stanowią nieodłączny element kultury kubańskiej. Ich historia sięga czasów starożytnych Majów i Indian amerykańskich, którzy zapoczątkowali tradycję palenia tytoniu. Sam rytuał związany był z wierzeniami religijnymi. Miał na celu odpędzenie duchów oraz oczyszczenie duszy.

Uprawa tytoniu na Kubie wiąże się z wielowiekową tradycją. Sztuka ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie co zapewne stanowi jeden z sekretów wyjątkowości kubańskich cygar.
Wbrew powszechnie panującej teorii, cygar nie zwijają młode Kubanki na swych spoconych udach, a wybitni torcedores. Cały proces wymaga sporej precyzji oraz koncentracji.

Kubański tytoń ceniony jest na całym świecie ze względu na swą wyjątkową jakość. Jego uprawa wymaga doświadczenia. Roślina osiąga pełną wysokość w ciągu 3-4 miesięcy. Liście ścina się niewielkim nożykiem z końcówką przypominającą sierp, a następnie wiąże się je w pęczki i wiesza na poziomych żerdziach. Po ich zapełnieniu przetransportowuje się je do odpowiedniego spichlerza, w którym suszą się od 3 do 4 miesięcy.

Niestety z uprawy tytoniu campesino ma jedynie 10% zysku. Pozostała część trafia do państwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *