Prawo “suchej stopy, mokrej stopy”

W ostatnim czasie w Internecie wrze po decyzji Baracka Obamy odnośnie odwołania prawa  “suchej stopy, mokrej stopy”, które przysługiwało Kubańczykom od 1995 roku. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zjawisku.

Rok 1966, okres zimnej wojny. Lyndon B. Johnson podpisuje dokument dotyczący kubańskich imigrantów, zwany Cuban Adjustment Act, CAA (hiszp. Ley de Ajuste Cubano). Chciano w ten sposób ustabilizować prawo ochrony domniemanych imigrantów z Kuby, którzy przybywali do Stanów Zjednoczonych z chęcią ubiegania się o kartę stałego pobytu. W 1995 poszerzono to prawo o zasadę “suchej stopy, mokrej stopy”. Polegała ona na przyznawaniu Kubańczykom, którzy postawili stopę na terytorium Stanów Zjednoczonych (pies secos) prawa do pobytu w USA, a  odsyłaniu do kraju tych wyspiarzy, którzy zostali przechwyceni na morzu przez amerykańską Straż Wybrzeża (pies mojados). Kubańczyk przekraczając w nielegalny sposób granicę kraju, np. drogą morską przez Cieśninę Florydzką, dzieląca Florydę od Kuby, otrzymywał schronienie w Stanach Zjednoczonych, w tym miał również prawo do ubiegania się o Zieloną Kartę.

12 stycznia 2017 Barak Obama uchylił prawo “suchej stopy, mokrej stopy” przez co każdy Kubańczyk chcący wjechać na terytorium USA musi od tego czasu posiadać wizę. Co zatem z la Ley de Ajuste Cubano? Jak na razie dokument pozostaje ważny, więc każdy Kubańczyk, który legalnie wjedzie do USA, może ubiegać się o kartę stałego pobytu w czasie określonym przez amerykańskie prawo.

Zniesienie prawa “suchej stopy, mokrej stopy” być może położy kres zjawisku zwanym BALSEROS, czyli nielegalnej migracji Kubańczyków drogą morską, którzy przemieszczają się do USA na tratwach (często zrobionych przez nich samych), łódkach itp. Nazwa “Balsero” pochodzi od słowa balsa, z hiszp. tratwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *